See lammelse on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"2": "lamme",
"3": "else"
},
"expansion": "lamme + -else",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From lamme + -else.",
"forms": [
{
"form": "lammelsen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelser",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "da-noun-infl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lammelse",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelsen",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelser",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelserne",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelses",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelsens",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelsers",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelsernes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"10": "lammelser",
"11": "",
"12": "{{{pl-indef-2}}}",
"13": "",
"14": "{{{pl-indef-3}}}",
"15": "",
"16": "{{{com}}}",
"2": "noun",
"3": "singular definite",
"4": "lammelsen",
"5": "",
"6": "{{{sg-def-2}}}",
"7": "",
"8": "",
"9": "plural indefinite",
"checkredlinks": "1",
"f1accel-form": "def|s",
"f4accel-form": "indef|p",
"g": "c",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "lammelse c (singular definite lammelsen, plural indefinite lammelser)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "n",
"2": "r"
},
"expansion": "lammelse c (singular definite lammelsen, plural indefinite lammelser)",
"name": "da-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "n",
"2": "r"
},
"name": "da-noun-infl"
},
{
"args": {
"g": "c",
"gen-pl-def": "lammelsernes",
"gen-pl-def-2": "",
"gen-pl-def-3": "",
"gen-pl-indef": "lammelsers",
"gen-pl-indef-2": "",
"gen-sg-def": "lammelsens",
"gen-sg-def-2": "",
"gen-sg-indef": "lammelses",
"gen-sg-indef-2": "",
"gen-sg-indef-3": "",
"pl-def": "lammelserne",
"pl-def-2": "",
"pl-def-3": "",
"pl-indef": "lammelser",
"pl-indef-2": "",
"pl-indef-3": "",
"sg-def": "lammelsen",
"sg-def-2": "",
"sg-indef": "lammelse"
},
"name": "da-noun-infl-base"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Danish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Danish terms suffixed with -else",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"paralysis"
],
"id": "en-lammelse-da-noun-Y4pTqDxD",
"links": [
[
"paralysis",
"paralysis"
]
],
"tags": [
"common-gender"
]
}
],
"word": "lammelse"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "lamme",
"3": "else"
},
"expansion": "lamme + -else",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From lamme + -else.",
"forms": [
{
"form": "lammelsen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelser",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelsene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "lammelse m (definite singular lammelsen, indefinite plural lammelser, definite plural lammelsene)",
"name": "nb-noun-m1"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Bokmål terms suffixed with -else",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"paralysis"
],
"id": "en-lammelse-nb-noun-Y4pTqDxD",
"links": [
[
"paralysis",
"paralysis"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "lammelse"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"2": "lamme",
"3": "else"
},
"expansion": "lamme + -else",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From lamme + -else.",
"forms": [
{
"form": "lammelsen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelser",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "da-noun-infl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lammelse",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelsen",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelser",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelserne",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelses",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelsens",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelsers",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelsernes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"10": "lammelser",
"11": "",
"12": "{{{pl-indef-2}}}",
"13": "",
"14": "{{{pl-indef-3}}}",
"15": "",
"16": "{{{com}}}",
"2": "noun",
"3": "singular definite",
"4": "lammelsen",
"5": "",
"6": "{{{sg-def-2}}}",
"7": "",
"8": "",
"9": "plural indefinite",
"checkredlinks": "1",
"f1accel-form": "def|s",
"f4accel-form": "indef|p",
"g": "c",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "lammelse c (singular definite lammelsen, plural indefinite lammelser)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "n",
"2": "r"
},
"expansion": "lammelse c (singular definite lammelsen, plural indefinite lammelser)",
"name": "da-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "n",
"2": "r"
},
"name": "da-noun-infl"
},
{
"args": {
"g": "c",
"gen-pl-def": "lammelsernes",
"gen-pl-def-2": "",
"gen-pl-def-3": "",
"gen-pl-indef": "lammelsers",
"gen-pl-indef-2": "",
"gen-sg-def": "lammelsens",
"gen-sg-def-2": "",
"gen-sg-indef": "lammelses",
"gen-sg-indef-2": "",
"gen-sg-indef-3": "",
"pl-def": "lammelserne",
"pl-def-2": "",
"pl-def-3": "",
"pl-indef": "lammelser",
"pl-indef-2": "",
"pl-indef-3": "",
"sg-def": "lammelsen",
"sg-def-2": "",
"sg-indef": "lammelse"
},
"name": "da-noun-infl-base"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Danish common-gender nouns",
"Danish entries with incorrect language header",
"Danish lemmas",
"Danish nouns",
"Danish terms suffixed with -else",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"paralysis"
],
"links": [
[
"paralysis",
"paralysis"
]
],
"tags": [
"common-gender"
]
}
],
"word": "lammelse"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "lamme",
"3": "else"
},
"expansion": "lamme + -else",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From lamme + -else.",
"forms": [
{
"form": "lammelsen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "lammelser",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "lammelsene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "lammelse m (definite singular lammelsen, indefinite plural lammelser, definite plural lammelsene)",
"name": "nb-noun-m1"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
"Norwegian Bokmål lemmas",
"Norwegian Bokmål masculine nouns",
"Norwegian Bokmål nouns",
"Norwegian Bokmål terms suffixed with -else",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"paralysis"
],
"links": [
[
"paralysis",
"paralysis"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "lammelse"
}
Download raw JSONL data for lammelse meaning in All languages combined (3.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.